Acon İlaç
Vitaminler
Vücudumuz için su kadar hayati önem taşıyan vitaminler, vücudumuzun sistemlerini düzenleyerek sağlığımızı korumamızı ve sistemlerimizin düzgün çalışmasını sağlarlar. Vitaminler yağda çözünen ve suda çözünen vitaminler oalrak 2'ye ayrılır. Her vitaminin kendine özgü yararı ve eksikliğinde getirdikleri hastalıkları ve sorunları vardır. Vitaminler A, B, C, D, E ve K olarak adlandırılırlar.

A Vitamini

A vitamini, hastalık önleyici besin değerleri sayesinde sağlık açısından büyük önem taşır. A vitamini doğada iki farklı şekilde bulunur. Bunlardan biri sadece hayvansal gıdalarda bulunurken, diğeri ise dolaylı yoldan pigmentli bitkiler tarafından A vitaminine dönüştürülür.  Buna en iyi örnek ise havuçtur.
A vitamini; doku, kemik, diş ve cildin korunmasında en önemli besinlerden biridir.  Aynı zamanda göz sağlığı için de önemli rol oynar.


B Vitamini

 B vitaminleri hayvansal ürünlerde, yeşil sebzelerde, kuru meyvelerde ve süt ürünlerinde bol miktarda bulunur. B vitaminlerinin özelliği, B12 hariç hepsinin suda eriyen vitamin olmalarıdır. B vitaminleri suda eridiği için vücutta depo edilmezler.
B12 vitamini vücut için oldukça önemli olan vitaminler arasında yer alır. B12 vitamini eksikliği tedavi edilmediği taktirde vücutta ciddi sağlık sorunları meydana gelebilir.

  - B1 vitamini
B1 vitamini sinir sistemine yardımcı olur. B1 vitamininin eksikliği, sinirlilik, depresyon, yorgunluk, hafıza sorunları ve dikkatte azalma gibi sorunlara neden olabilir.

  - B2 vitamini
B2 vitamini kırmızı kan hücrelerinin oluşumunu sağlamada büyük bir rol oynar. Bunun yanı sıra antioksidan üretimine katkı sağlar. B2 vitamini eksikliği deride, dudakta, dilde yaralanmalara ve iltihaplanmalara sebep olur.

  - B3 vitamini
B3 vitamini sinir sistemini düzenleyerek protein, yağ ve karbonhidratların vücutta kullanılmasına yardımcı olur. B3 vitamini eksikliği, yorgunluk, halsizlik, depresyon, hafıza kaybı, zihinsel problemler ve pelegra rahatsızlığına yol açabilir.

  - B5 vitamini
B5 vitamininin eksikliği yorgunluk, stres, depresyon, baş ağrısı, iştahsızlık ve saç dökülmesi gibi sorunlara yol açar.

  - B6 vitamini
B6 vitamini, vücutta alyuvarların üretilmesinde büyük rol oynar. Bunun yanında saçlarda kepek oluşumunu, egzamayı ve sedef hastalığını önler. Bu mineralin yetersizliği deri problemleri, uykusuzluk, kansızlık ve sinirlilik gibi sorunlara yol açabilir.

  - B7 vitamini
B7 vitamini saç ve cilt sağlığı açısından oldukça faydalıdır. Eksikliği saç dökülmesi, kepek oluşumu, mide bulantısı, anemi, yorgunluk ve depresyon gibi sorunlara yol açar.

  - B9 vitamini
B9 vitamini, vücutta enerji üretiminde ve kırmızı kan hücresi olan alyuvarların oluşumunda görev alır. Bu mineralin eksikliği anemi, hafıza kaybı, zihin sorunları, beyin hasarları ve spina bifida gibi doğum kusurlarına neden olabilir.

  - B12 vitamini
Bu mineralin eksikliği yorgunluk, depresyon, hafıza kaybı, zihinsel problemler, iştahsızlık, kilo kaybı ve ellerde-ayaklarda uyuşma gibi sorunlara neden olabilir.

 

C Vitamini

C vitamini, askorbik asit olarak da bilinir, suda eritilebilen ve birçok görevi olan vitamin. Çoğu Hayvanlar ve bitkiler, kendi C vitaminlerini glukozdan üretebilirler. İnsanlar, bazı meyve yarasalarıve insan benzeri primatlar C vitamini üretemediklerinden bunu besinlerden almak zorundadırlar.

C vitamini (askorbik asid), insanlar için zorunlu bir besindir. C vitamininin vücudun çoğu dokusuna sağlamlığını veren kolajenin üretiminden alyuvarların işlemesine kadar çok sayıda görevi vardır. Beslenme rejiminde askorbatın eksikliği iskorbüt hastalığına yol açar. Bu hastalık, halsizlik, kolayca kanayan diş etleri, ciltte morluklara neden olan deri altında küçük kanamalar, saçların kıvrılması, hiperkeratosis, eklem ağrısı, nefes darlığı ve letarji (uyuşukluk) şeklinde kendini gösterir. C vitamini eksikliğinin önemli bir erken belirtisi de bitkinliktir.

 

D Vitamini

D vitamini, kalsiyum ve fosforun sindirim yollarında kullanımı ve emilimi ile özellikle çocuklarda büyüme için gerekli vitamin.

Kas zayıflığına karşı vücudu korur, kalp atışının düzenlenmesinde etkilidir, bağışıklık sistemini kuvvetlendirir, tiroit fonksiyonları ve normal kan pıhtılaşması için gereklidir. D vitamini sindirim sisteminden kalsiyum emilimini artırır ve kemiklerde kalsiyum birikimine yardım eder. D vitamini kalsiyum emilimini ve kalsiyumun aktif taşınmasını hızlandırarak artırır. Özellikle bağırsak dokularındaki epitel hücrelerde kalsiyum emilimine yardım eden, kalsiyum bağlayıcı proteinlerin oluşumunu artırır. Vücuda besinler yoluyla Provitamin-D şeklinde alınır. Güneş ışınlarının etkisiyle deride D vitaminine dönüşür. Bu vitamin, kalsiyum ve fosforun bağırsakta emilimi ve vücutta kullanımı için gereklidir. Kuvvetli kemik ve dişler, bu vitaminin kalsiyumu buralara yerleştirmesiyle olur.

 
E Vitamini

E vitamini sinir sisteminin, kasların, hipofiz ve sürrenaller gibi endokrin (hormonel) bezlerin ve üreme organlarının fonksiyonları için önemlidir. E vitamini, biyolojik bir antioksidan olup, atardamar hastalıklarının ve kanserin önlenmesi için gereklidir.

Ayrıca nükleik asit metabolizması, askorbik asit sentezi, ve kükürtlü aminoasit metabolizmasında rol oynar. Mitokondrilerdeki lipidin oksidatif parçalanmasını önleyen Vitamin E keratin fosfat, adenozin trifosfat gibi yüksek enerjili fosfat bileşiklerinde fosforilasyon işlevini düzenler.

Sekiz farklı fakat birbirleriyle bağlantılı molekül ailesinden oluşur. Kan dolaşımını ve normal kan pıhtılaşmasını güçlendirir. Dokuların onarımı için gereklidir, bazı yaraların etrafında iz oluşma ihtimalini azaltır. Yüksek kan basıncını azaltır, kataraktı önler, atletik performansı geliştirir, bacaklardaki krampları açar, kılcal damar duvarlarını güçlendirirken sağlıklı sinirler ve kaslar oluşturur. Ayrıca sağlıklı bir deri ve cilt için gereklidir. Anemi ve prematüre (erken-doğum) bebeklerde oluşan göz bozukluluklarına karşı vücudu korur, yaşlanmayı geciktirir ve yaşlılık lekelerini önleyebilir. Ayrıca, yaşlanmaya bağlı hafıza kayıplarını önlemede etkilidir.

Birbiriyle ilgili birçok bileşik, E vitamini etkisi gösterir. Hemen hemen tüm vitaminler gibi E vitamini eksikliği de normal büyümeyi engeller ve bazen böbrek hücrelerinin bozulmasına neden olur. E vitamini yokluğunda hücrelerde doymamış yağ asitleri azalır ve mitokondrilerde, lizozomlarda ve hatta hücre zarı gibi organellerde anormal yapısal ve işlevsel değişiklikler görülür.

 

K Vitamini

K vitamini eksikliğine nadir rastlandığı için genellikle ihmal edilen bir vitamindir. K vitamininin en çok bilinen görevi, pıhtılaşma faktörleri yapımında rol almasıdır. Yeni yapılan çalışmalar ise K vitamininin sağlıklı kemik yapımında ve osteoporozun önlenmesi ve tedavisinde de rolü olduğunu göstermiştir.K vitaminin üç ana formu vardır. K1 vitamini bitkilerde bulunan doğal formudur. K2 vitamini bağırsakta bakteriler tarafından oluşturulur. K3 vitamini sentetik bir türevdir.

 
 
Pro WEB