Acon İlaç
Hamilelik Vitamini


B12 Vitamini
Kobalamin olarak da bilinen vitamin B12 beyin ve sinir sisteminin normal fonksiyonunda önemli bir rol oynayan suda eriyen bir vitamindir. Suda eriyen diğer vitaminlerden farklı olarak karaciğerde depolanabilir.

Gebelikte de B12 vitamini önemli bir role sahiptir. Bir başka B vitamini türü olan B9 (Folik Asit) ile birlikte bebeğin sinir sistemi gelişiminde ve kırmızı kan hücresi üretiminde rol oynar. Ayrıca hamilelik boyunca yaşanması mümkün olan stres bitkinlik ve diğer vitamin eksikliklerinin önüne geçer. B12 vitamini içerdiği Kobalt sayesinde vücuttaki birçok bileşiğin etkin bir şekilde kullanılmasını sağlar.

B12 Vitamini Eksikliği:
  •  DNA sentezinde sıkıntılar ve sinir sisteminin normal bir şekilde çalışamaması görülebilir.
  •  Ayrıca hamilelikte oluşacak B12 eksikliğinde doğacak çocukta olası sinir hasarları ve Spina Bifida gibi ciddi doğum kusurları görülebilir.
  •  Eksikliğinde sadece bebekte değil anne adayında da sağlık sorunlarının görülebilir. Örneğin anne adayındaki B12 eksikliği sonucunda anemi ve birtakım otoimmün rahatsızlıklar oluşabilir.
  •  Bunların dışında, odaklanamama, dikkat kaybı, unutkanlık ve ruh hâlinde değişiklikler gibi zihinsel problemler ortaya çıkabilir.
 
 
Pro WEB